یائسگی و راه های کاهش علائم آن

یک فرآیند بیولوژیک طبیعی در زندگی زنان است که معمولاً از سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود. یائسگی با تغییرات هورمونی ، جسمی و روانی همراه است که جنبه های مختلفی از زندگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. با شروع این فرایند بیولوژیکی ، تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمون استروژن تولید می‌کنند و باعث بروز علائم یائسگی می شوند.

 علائم یائسگی شامل گر گرفتگی، اختلالات خواب و تعریق شبانه است. بعلاوه بعد از یائسگی خطر ابتلا به مشکلاتی مانند پوکی استخوان ، بیماری‌های قلبی وعروقی ، بی‌اختیاری ادرار، کم شدن ترشحات زنانه ، کاهش تمایلات جنسی و افسردگی افزایش می‌یابد.

 کنترل علائم یائسگی

هورمون درمانی (استروژن همراه یا بدون پروژسترون) در زنان یائسه می تواند برای درمان و پیشگیری از اختلالات ناشی از کاهش استروژن مفید باشد. اما امروزه استفاده طولانی مدت از هورمون درمانی به دلیل عوارض آن برای کنترل علائم یائسگی توصیه نمی شود.

از طرف دیگر در زنانی که سابقه خانوادگی سرطان های هورمونی نظیر سرطان سینه را دارند، هورمون درمانی می تواند خطر ابتلا و یا گسترش سرطان در این زنان را افزایش دهد.

قرص منوسوف پلاس محصولی موثر با منشاء گیاهی و بدون عوارض جانبی جهت کنترل و کاهش علائم و مشکلات دوران یائسگی است.

ترکیبات : ایزوفلاون های سویا ،منیزیم، کلسیم ، ویتامین D3

 

ایزوفلاون های سویا

سویا منبع غنی ای از ایزوفلاون‌ها محسوب می‌شود. این مواد گیاهی در بدن مانند استروژن‌ها عمل می‌کنند. به همین علت ایزوفلاون‌ها را فیتواستروژن نیز می‌نامند.

مکانیسم اثر

ایزوفلاون های سویا شباهت ساختاری بسیاری به هورمون استروژن دارند اما قدرت اثر و عملکرد آن ها ضعیف تراز استروژن است. در دوران یائسگی که میزان تولید استروژن در بدن به حداقل رسیده است ، مصرف این استروژن های گیاهی می تواند در کاهش علائم یائسگی به خصوص گرگرفتگی و تعریق شبانه بسیار موثر واقع شود. بعلاوه ایزوفلاون های سویا همانند استروژن باعث نگهداری کلسیم در استخوان ها و حفظ تراکم آنها می شوند.

منیزیم

آغاز دوران یائسگی معمولا با تغییرات هورمونی در بانوان و گرگرفتگی همراه است، تقریبا ۸۵ درصد از بانوان این علائم ناخوشایند را در آغاز دوران یائسگی تجربه می کنند. هرچند درمان جایگزینی هورمون و سایر درمان های پزشکی می تواند به کاهش گرگرفتگی کمک کند، اما تمام بانوان تمایلی به استفاده از این درمان ها ندارند. منیزیم درمان های جایگزینی برای بانوان بوده که ممکن است برای محدود کردن علائم گرگرفتگی بدون استفاده از داروهای تجویزی موثر باشد.

کلسیم

این عنصر فراوان‌ترین ماده معدنی موجود در بدن انسان است که ۹۹% آن در استخوان ها و دندانها وجود دارد و به همین علت در حفظ سلامت استخوان ها و دندانها بسیار ضروری است. از دست دادن مواد تشکیل دهنده استخوان همزمان با بالا رفتن سن ، امری معمول و رایج است. این وضعیت در زنان بعد از یائسگی افزایش می یابد. علاوه بر این در صورت کمبود مواد معدنی و ویتامین ها در رژیم غذایی مانند کلسیم و ویتامین D ، بدن این کمبود را از بافت‌های استخوانی می‌گیرد و این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه تشدید روند پوکی استخوان می‌گردد.

ویتامین D3

 یکی از ویتامین‌های لازم جهت حفظ استحکام استخوانها  است.این ویتامین با کمک به افزایش جذب کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه  ها به حفظ سلامت استخوان ها ، دندان ها و پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.